مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز فرایند نمونه گرفتن مایع آمنیوتیک (مایعی که به منظور محافظت در طول بارداری در اطراف جنین قرار دارد) به منظور تشخیص یا درمان ناهنجاری های ممکن در جنین می باشد. مایع آمنیوتیک حاوی سلول های وابسته به جنین و عناصر شیمیایی بوده که توسط جنین تولید می گردد.

گرچه آمنیوسنتز اطلاعات با ارزشی در رابطه با سلامت کودک در اختیار قرار می دهد، ولی اطلاع از ریسک هایی که آمنیوسنتز برای مادر و جنین به وجود می آورد بسیار مهم است. با آمادگی لازم و اطلاع از درصد ناچیز خطرات احتمالی تصمیم گیری بهتری انجام می گیرد.

مرکز ژنتیک پزشکی و تشخیص مولکولی ژن و سل یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در شهرک غرب است و شما عزیزان میتوانید از طریق راههای ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

شماره تماس آزمایشگاه ژنتیک ژن و سل :۸۸۶۹۶۹۵۱ – ۸۸۵۶۳۰۴۷

info@geneocell.com

صفحه اینستاگرام

جواب آمنیوسنتز

آمنیوسنتز به دلایل مختلفی صورت می گیرد و جواب اولیه آمنیوسنتز پس از دو سه روز اعلام می گردد.

آزمایش ژنتیکی : آمنیوسنتز ژنتیکی شامل گرفتن نمونه از مایع آمنیوتیک و آزمایش آن برایموارد مشخصی، از جمله سندرم داون می باشد.

آزمایش ریه جنین : آزمایش تکامل ریه جنین شامل نمونه گرفتن از مایع آمنیوتیک و آزمایش آن به منظور تشخیص اینکه آیا ریه جنین جهت تولد به حد کافی تکامل یافته یا خیر.

تشخیص عفونت در جنین : در برخی موارد، آمنیوسنتز به منظور تشخیص عفونت یا سایر بیماری ها از جمله شدت کم خونی در کودکان مبتلا به حساسیت  ) RH وضعیتی که در آن سیستم ایمنی مادر برای دفاع از خود، برای یک پروتئین خاص در سطح سلول های خونی جنین، آنتی بادی تولید می کند) نیز می باشد.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

درمان : رحم در طول دوران بارداری به مرور از مایع آمنیوتیک به منظور حفاظت از جنین ، انباشته می شود. حال در مواردی دیده شده که این مایع بیش از حد انباشته می شود که توسط روش آمنیوسنتز می توان این مایع اضافی را خارج کرد.

در زیر به صورت مفصل به توضیح روش آمنیوسنتز پرداخته می شود:

آمنیوسنتز ژنتیکی

آمنیوسنتز ژنتیکی، اطلاعات ژنتیکی وسیعی در رابطه با جنین در اختیار قرار می دهد و می تواند منبع موثقی برای تشخیص بیماری های حاد ژنتیکی باشد.

آمنیوسنتز ژنتیکی معمولاً بین هفته 15 تا 20 بارداری گرفته می شود. آمنیوسنتز قبل از هفته 15 با دردسرهای بیشتری همراه است. در شرایط زیر به مادر آمنیوسنتز ژنتیکی پیشنهاد می شود:

  • در صورتی که موردی در آزمایش غربالگری قبل از زایمان مشاهده شود: در صورتی که نتایج آزمایشات غربالگری سه ماهه اول مثبت باشد، برای اطمینان و تشخیص قطعی نیاز به روش آمنیوسنتر می باشد.
  • در صورتی که در بارداری پیشین مادر، جنین با اختلالات کروموزومی یا اسپینا بیفیدا (شرایطی که مهره نخاعی جوش نخورده و احتمال آسیب به مغز و ستون فقرات وجود دارد) مواجه بوده، آمنیوسنتز پیشنهاد می شود.
  • در صورتی که سن مادر 35 یا بالاتر باشد: نوزادان متولد شده از مادران بالای 35 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون می باشند. پزشک در چنین شرایطی به مادر روش آمنیوسنتز را پیشنهاد می دهد.
  • در صورت مشاهده بیماری خاص ژنتیکی در پدر یا مادر و یا داشتن سابقه خانوادگی : روش آمنیوسنتز علاوه بر تشخیص سندروم داون و اسپینا بیفیدا ، می تواند برای تشخیص بسیاری از بیماری های دیگر از جمله فیبروز کیستیک نیز به کار رود.
  • مشاهده مورد مشکوکی در آزمایش سونوگرافی : پزشک در مواردی برای تشخیص علت اصلی و اطمینان از نتایج یه دست آمده روش آمنیوسنتز را پیشنهاد می دهد.

آمنیوسنتز تکامل ریه جنین

در این روش آمنیوسنتز به منظور تشخیص چگونگی تکامل ریه جنین و بررسی شرایط جهت زایمان به کار می رود. این روش مواقعی که مادر بسته به شرایط و جلوگیری از خطرات احتمالی، مجبور به زایمان زود رس می باشد انجام می گیرد. روش آمنیوسنتز در این مورد خاص معمولاً بین هفته 32 تا 39 بارداری صورت می گیرد. خیلی بعید است که ریه جنین تا قبل از 32 هفتگی به مقدار کافی تکامل یافته باشد.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز برای همه افراد مناسب نمی باشد. در صورتی که مادر دچار عفونتی بوده یا به ویروس ایدز HIV/AIDS و هپاتیت B یا هپاتیت C آلوده باشد، با آمنیوسنتز جنین نیز آلوده می شود. پزشک در چنین شرایطی پیشنهاد آمنیوسنتر را نمی دهد.

خطرات آمنیوسنتز

مادر و جنین با روش آمنیوسنتز با خطراتی مواجه می شوند که در زیر به آن اشاره می شود:

ترشح مایع آمنیوتیک: در موارد نادری مشاهده شده که بعد از آمنیوسنتز ، مایع آمنیوتیک از طریق واژن خارج می شود.  با این حال در بیشتر موارد مقدار مایع خروجی بسیار اندک بوده و ظرف یک هفته قطع می گردد و بارداری به روال عادی ادامه پیدا می کند.

سقط جنین: آمنیوسنتز در سه ماهه دوم بارداری ریسک کمی ( حدوداً 6 درصد ) برای سقط جنین به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده که خطر سقط جنین در آمنیوسنتز تا قبل از هفته پانزده ام بیشتر می باشد.

جراحت توسط سوزن: حین انجام آمنیوسنتز ممکن است جنین بازو یا پای خود را تکان داده و در مسیر حرکت سوزن قرار دهد. صدمات جدی توسط سوزن بسیار اندک است.

حساسیت RH : آمنیوسنتز در موارد اندکی ممکن است باعث انتقال سلول های خونی جنین به جریان خون مادر شود. در صورتی که مادر گروه خونی RH منفی داشته باشد، بعد از روش آمنیوسنتز یک تزریق ساده به نام ایمون گلوبولین RH دریافت می کند. بدین صورت از تولید آنتی بادی RH در بدن مادر جلوگیری می کند. یک آزمایش خون ساده برای تشخیص تولید آنتی بادی در بدن مادر پس از آمنیوسنتز کافی است.

عفونت: احتمال ایجاد عفونت رحم در روش آمنیوسنتز بسیار اندک است.

انتقال عفونت: در روش آمنیوسنتز در صورتی که مادر دچار ویروسی باشد (مانند هپاتیت C ، توکسوپلاسموز و ایدز) به احتمال زیاد به جنین نیز منتقل می شود.

در شرایطی که شرایط بحرانی باشد و مادر مجبور است تصمیم حیاتی برای ادامه بارداری بگیرد، آمنیوسنتز پیشنهاد می شود. پزشک یا مشاور سلامتی مادر با توضیح تمامی خطرات احتمالی می تواند به تصمیم گیری درست مادر کمک کند. با این حال تصمیم آمنیوسنتز ژنتیکی کاملاً به خود شخص بستگی داشته و هیچ اجباری توسط پزشک صورت نمی گیرد.

آمادگی پیش از آمنیوسنتز

در صورت انجام آمنیوسنتز قبل از هفته بیستم بارداری، بهتر است که مثانه پر باشد، تا از رحم محافظت شود.مادر باید قبل از انجام آمنیوسنتز مقداری زیادی مایعات بنوشد.

بعد از هفته بیستم بارداری، هنگام آزمایش آمنیوسنتز مثانه باید خالی باشد.

مادر قبل از شروع آزمایش آمنیوسنتز بنا به روال کار مرکز درمانی مورد نظر، فرم رضایت امضا می کند. وجود یک همراه جهت حمایت احساسی و احتمالاً رانندگی بعد از انجام آزمایش به مادر بسیار کمک می کند.

آمنیوسنتز معمولاً به صورت سرپایی یا مراکز درمانی مخصوص انجام می گیرد.

در طول آمنیوسنتز

در ابتدا پزشک از دستگاه اولتراسوند جهت تخمین دقیق جایگاه جنین در رحم استفاده می کند. مادر روی تخت آزمایش به پشت دراز می کشد. روی شکم مقداری ژل مخصوص زده شده و با جابجا کردن دسته دستگاه روی شکم جایگاه دقیق جنین را در مانیتور مشخص می کند.

سپس شکم را با ماده ضد عفونی کننده پاک می کند. بیشتر مادران در طول پروسه درد بسیار ملایمی را تجربه می کنند.

پزشک با راهنمایی از نتیجه آزمایش اولتراسوند و تصویر مانیتور، سوزن را به دیواره شکمی و رحم فرو کرده و مقداری از مایع آمنیوتیک را جهت نمونه می گیرد. مقدار مورد نیاز از مایع آمنیوتیک بستگی به هفته بارداری دارد. مادر در طول مدت عملیات باید ثابت بوده و تکان نخورد. احساس گرفتگی و گزیدگی کاملاً عادی است.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

بعد از آمنیوسنتز

پزشک بعد از آمنیوسنتز، مجدداً توسط دستگاه اولتراسوند ضربان قلب جنین را چک می کند. بعد از آمنیوسنتز احساس در ملایمی در لگن و گرفتگی طبیعی است.

بعد از آزمایش مادر می تواند به فعالیت های معمول خود بازگردد. با این حال بهتر است تا یک یا دو روز از فعالیت های شدید ورزشی و فعالیت جنسی پرهیز شود.

مدت زمان جواب آزمایش آمنیوسنتز

نمونه مایع آمنیوتیک در آزمایشگاه آنالیز شده و برخی موارد طی چند روز مشخص می شوند. جواب سریع آمنیوسنتز طی نهایتاً دو روز مشخص می شود. تشخیص باقی موارد ممکن است تا 4 هفته به طول بیانجامد.

عوارض بعد از آمنیوسنتز

در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک معالج مراجعه کنید:

  • خونریزی
  • گرفتگی شدید رحم (بیشتر از چند ساعت)
  • تب
  • قرمزی و ورم در محل ورود سوزن
  • بی تحرکی جنین یا تحرک بیش از حد

جواب آمنیوسنتز

پزشک برای شرح نتیجه آزمایش اطلاعات کافی را در اختیار مادر قرار می دهد. برای آمنیوسنتز ژنتیکی مانند سندرم داون نتیجه آزمایش بسیار معتبر است. با این حال نمیتوان با آمنیوسنتز تمامی ناهنجاری های ژنتیکی را تشخیص داد.

مشکل زمانی است که طی آزمایش آمنیوسنتز، مشکل ژنتیکی خاصی و یا اختلال کروموزومی نشان داده می شود. که مادر با مشورت پزشک و خانواده تصمیم به ادامه بارداری یا سقط جنین می گیرد.

آزمایش آمنیوسنتز برای تخمین میزان تکامل ریه ها کاملاً معتبر می باشد و با نتایج به دست آمده، با اطمینان می توان گفت که برای زایمان زمان مناسب می باشد یا خیر.

هزینه آزمایش آمنیوسنتز

پس از اطلاع از تمام خطرات آزمایش آمنیوسنتز این سوال مطح می شود که هزینه آزمایش آمنیوسنتز چقدر است . بسته به بیمه درمانی بیمار ، تعداد فاکتور های مورد آزمایش و زمان تحویل نتایج، هزینه انجام آن متغیر است. می توانید با مراجعه به مراکز انجام آمنیوسنتز در تهران و یا شهرستان ها از هزینه آن مطلع شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

تماس با ما