درمانگاه ژنتیک پزشکی ژنوسل » مقالات » بهترین مرکز مشاوره ژنتیک در تهران
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

بهترین مرکز مشاوره ژنتیک در تهران

مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک به فرایندی گفته می شود که در آن اطلاعات ژنتیکی زوجین و خانواده ها، طی انجام آزمایشات مخصوصی دریافت می شود. همچنین در مشاوره ژنتیک، وضعیت ژنتیکی و تمامی اطلاعات مربوط به آن نیز مشخص می شود. نتیجه مشاوره ژنتیک نشان دهنده نوع بیماری، ناقل بیماری، نحوه انتقال به نسل بعدی مشخص می شود. به همین دلیل می توان برای درمان و پیشگیری ابتلای جنین به بیماری راه های درمانی مختلفی را پیش برد و یا تصمیم های صحیح و منطقی گرفت.

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

انجام مشاوره ژنتیک با ویزیت معمولی توسط متخصص کمی متفاوت است. در طی ویزیت معمولی، بیمار توسط پزشک به طور بالینی معاینه شده و بعد از مشاهده علائم بیماری، آزمایش های مخصوص برای تشخصی بهتر و یا درمان های مناسب تجویز می شود و درمان بیماری شروع می شود.

مرکز ژنتیک پزشکی و تشخیص مولکولی ژن و سل یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در شهرک غرب است و شما عزیزان میتوانید از طریق راههای ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

شماره تماس آزمایشگاه ژنتیک ژن و سل :۸۸۶۹۶۹۵۱ – ۸۸۵۶۳۰۴۷

info@geneocell.com

صفحه اینستاگرام

ولی مشاوره ژنتیک، در واقع به دین صورت نبوده و برای انجام مشاوره ژنتیک، مشاور ژنتیک به حدود 30 دقیقه زمان احتیاج دارد تا پروسه مشاوره را انجام دهد.

مشاور ژنتیک در این مدت، با بررسی شجرنامه ژنتیکی بیمار تا دو نسل قبل، اقدام به بررسی بیماری های ژنتیکی نموده و نموداری برای این کار رسم می کند.

زمانی که این شجره نامه بیماری فرد، به طور کامل تهیه شد و تمامی بیماری ها مشخص شد، راه های تشخیصی و درمانی شروع می شود.

دلایل زیادی برای انجام مشاوره ژنتیک می باشد و انگیزه های متفاوتی برای ارجاع به مشاوره ژنتیک وجود ندارد. افراد زیادی برای مراجعه به مشاوره ژنتیک نزد پزشک می روند.

وظیفه مشاوران ژنتیک  چیست؟

با توجه به این که روش و کیفیت زندگی ها تغییر کرده است، نیاز به گسترش و مراجعه به مشاوره ژنتیک نیز رو به افزایش است. مشاوران ژنتیک به دو دسته عمده تقسیم می شوند که شامل مشاور های ژنتیک آنلاین و حضوری هستند.
مشاوران ژنتیک در بیمارستان ها  و یا دفاتر پزشکی حضور دارند و می توانند افراد را همه زمینه های مختلف مانند دوران بارداری، اطفال  و بزرگسالان و در بیماران عمومی و سرطان، زمینه های تخصصی مانند متابولیسم، قلب و عصب مورد استفاده قرار می گیرد.

انجام مشاوره ژنتیک به افرادی که قصد ازدواج دارند و یا زوجین که قصد بارداری دارند، نیز توصیه می شود. زیرا در این آزمایشات تمامی بیماری های ژنتیکی و همچنین تنظیمات قاعدگی بررسی می شود. مراجعه به مشاور ژنتیک باعث می شود تا سابقه های بیماری خانوادگی و شخصی در این مشاوره ها مشخص شود. زیرا ممکن است با انجام سونوگرافی های معمولی و معاینات عادی بیماری هایی که زمینه ژنتیکی دارند، مشخص نشود.

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

انجام مشاوره ژنتیک سبب می شود تا اتفاقات مثبت و منفی که به دلیل افزایش سن یکی از زوجین و یا هر دو در دوران بارداری ممکن است به جنین نیز سرایت نماید. به عنوان مثال اختلالات کروموزومی، ابتلا به سندروم داون، یا اختلالات ژن یگانه مانند  Achondroplasia که با افزایش سن یکی از زوجین ویا هر دو ممکن است ایجاد شود. همچنین ممکن است زیاد بودن سن یکی از زوجین و یا هر دو باعث شود تا جنین به نقص مادرزادی دچار شود. انجام مشاوره ژنتیک برای جنین سبب می شود تا بیماری هایی مانند تاخیر رشدی اختلالات طیفی اوتیسم، مشکلات چندگانه سلامتی یا نقایص زایمان ویژگی های جسمی غیر طیبعی سابقه خانوادگی یک وضعیت ژنتیکی مشکوک ممکن است، پیش آید.

با انجام مشاوره ژنتیک می توان تمامی اطلاعات لازم را در خصوص بیماری های ژنتیکی به دست آورد همچنین تمامی پیش آگاهی ها در خصوص وضعیت جنین، بیماری های ابتلایی و ژنتیکی نیز بررسی می شود.

در صورتی که ابتلا به بیماری های ژنتیکی برای جنین ثابت شود، باید تمامی اعضای خانواده زوجین و افرادی که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند، نیز باید تحت بررسی قرار گیرند. بدین منظور و بعد از بررسی های انجام شده علت بیماری تشخیص داده شده و درمان زوجی که به بیماری مبتلاست مشخص می شود.

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

مشاوره ژنتیک برای افراد مبتلا به سرطان

دلایل و نحوه انجام مشاوره ژنتیک به دلیل نوع بیماری است. در افرادی که مبتلا به سرطان هستند، نیز برای تشخیص هر چه بهتر سرطان و نوع آن خود فرد و تمامی اعضای خانواده درجه اول تا سوم مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین در افرادی که در خانواده خود دارای سابقه ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان سینه یا روده بزرگ هستند و همچنین سن ابتلا به این بیماری ها در صورتی که زیر 50 سالگی باشد، باید در اسرع وقت به مشاوره ژنتیک اقدام نماید.

برخی از افراد به دلیل ابتلای هر یک از اعضای خانواده به نوعی از سرطان و ابتلا به دو یا چند سرطان به طور همزمان، نیز باید برای تشخیص به مشاور ژنتیک مراجعه نمایند.

مشاوره ژنتیک چیست و چه زمانی باید انجام شود؟

در این مقاله به توضیح مشاوره ژنتیک، وظیفه مشاور ژنتیک و زمان انجام مشاوره ژنتیک و دلایل انجام مشاوره ژنتیک خواهیم پرداخت.

در جلسات مشاوره ژنتیک چه مواردی بررسی می شود؟

در جلسات مشاوره ژنتیک سابقه خانوادگی در خصوص سرطان ها، بارداری ها همانند سقط مکرر، سابقه خانوادگی بیماری های ژنتیکی، اختلالات عقلی، اوتیسم، نقایص زایمان یا بیماری های ژنتیکی را شامل می شود. همچنین آزمایش های خون مربوط به اختلالات بارداری نیز در مشاوره ژنتیک نیز توسط مشاور ژنتیک تجویز می شود و باید تمامی آزمایشات با دقت و در یک آزمایشگاه تخصصی انجام شود.

همچنین در این جلسات مشاوره با توجه به سن، شرایط فیزیکی و علائم موجود در فرد سوالاتی پرسیده شده و طبق آن آزمایش ارائه می گردد.

در شرایط دیگر فرد میتواند با مراجعه به مشاور ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری نیز درخواست انجام مشاوره ژنتیک نماید.

تخصص مشاوران ژنتیک چیست؟

مشاوران ژنتیک دارای تخصص در مسائل ژنتیک و بیماری ها هستند و همچنین در حوزه روانشناختی نیز مطالعاتی را داشته اند تا بتوانند به مراجعین و خانواده ها در این خصوص راهنمایی های کامل از نظر عاطفی و علمی نمایند.

آیا آزمایش های  ژنتیک فقط به منظور انجام آزمایش خون انجام می شود؟

آزمایش های ژنتیک فقط به آزمایش خون محدود نشده و می تواند شامل آزمایش و تست های گوناگون باشد.

تشخیص و استفاده از آزمایش های ژنتیک صرفا با توجه به نوع بیماری و سابقه فرد تجویز می شود و مشاور ژنتیک با تجویز آزمایش های ژنتیک منحصر به فرد اقدام به تشخیص بیماری و عامل آن می نماید. این آزمایش های تشخیصی سبب می شود تا بتوان عامل بیماری را به راحتی تشخیص داد و درمان آن را شروع کرد.

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

مشاوره ژنتیک در آزمایشگاه ژن و سل

لازم به ذکر است که ممکن است برخی از بیماری هایی که زمینه ژنتیکی دارد نیاز به مراقبت و درمان های مادام العمر داشته و نتوان درمان قطعی برای آن در نظر گرفت.

با این حال متخصصان ژنتیک درمان ها و مراقبت هایی را ارائه خواهند داد که در زندگی شخصی و عمومی فرد اختلالی ایجاد نشود. همچنین بیمار به طور دوره ای باید تحت نظر مشاور ژنتیک قرار گیرد. به طور مثال در خانم هایی که قصد بارداری دارند به راحتی می توانند با انجام آزمایش های ژنتیک قبل از بارداری، از سلامت جنین خود اطمینان کامل به دست آورد.

بعد از انجام مشاوره ژنتیک به افرادی که درخواست مشاوره ژنتیک داده اند، یک برگه به عنوان معرفی نامه ژنتیکی به فرد ارائه می شود و در آن تمامی اطلاعات ژنتیکی خانوادگی، سرطان ها، اختلالات باروری و بارداری، اختلالت عقلی، اوتیسم و هر بیماری که ممکن است فرد به آن مبتلا بوده و یا ارث می برد. در آن مشخص می شود.

لازم به ذکر است که برخی از افراد، به دلیل آن که به دلیل نوع و کیفیت زندگی، استفاده از برخی از دارو ها و یا عامل های خارجی دیگر به برخی از بیماری های مبتلا می شوند می توانند به مشاوره ژنتیک اقدام نموده و عامل ابتلا پیدا کرده و نسبت به درمان آن اقدام نماید.

چه افرادی باید مشاوره ژنتیک انجام دهند؟

در وهله اول افرادی که به یک بیماری ژنتیکی در خانواده خود آگاه بوده و احتمال ابتلا به آن را بالا می دانند، باید به مشاوره ژنتیک مراجعه نمایند.

گروه بعدی که مهم است و باید در اولویت های خود مشاوره ژنتیک را قرار دهند، زوج هایی هستند که دارای یک فرزند مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی دارند. لازم به ذکر است که ناهنجاری های مادرزادی صرفاً، ژنتیکی نیستند. این مشاوره برای جلوگیری از به دنیا آمدن نوزادی دیگر با این ویژگی است.

در صورتی که یکی از زوجین دارای بیماری ژنتیکی و خانوادگی و فامیلی است، باید و در اسرع وقت به مشاوره ژنتیک مراجعه نمود. این گروه از افراد باید این نکته را بدانند که ممکن است بروز بیماری های ژنتیکی در اقدام درجه سوم و چهارم باشد و باید به مشاور ژنتیک مراجعه نمود.

در برخی از افراد علت بروز به یک بیماری مشخص نیست و ممکن است ریشه ژنتیکی نداشته باشد. برای تشخیص این نوع از بیماری ها، لازم است تا حتما به مشاوره ژنتیک اقدام نمود.

همچنین در افرادی که :

  • حامل ژن پیش ساز سرطان است.
  • ابتلا به سرطان تخمدان، لوله و پریتوان

افرادی که به هر یک از این بیماری مبتلا هستند، باید سریعا به درمان نمایند.

  • ابتلا به سرطان پستان در سن 35 سالگی و کمتر

بیشتر خانم هایی که در بین سن های 35 تا 40 سالگی نیاز به مشاوره ژنتیک دارند.

  • ابتلا به سرطان پستان در هر سنی

        در حالی که یکی از وابستگان نزدیک سابقه ابتلا به سرطان پستان در سن کمتر از 50 سال داشته باشد. یا در هر سنی مبتلا به سرطان تخمدان، لوله یا پریتوان شده باشد.

افرادی که به مشاوره ژنتیک مراجعه می نمایند، باید برای انجام آزمایشات مربوطه به آزمایشگاه ژنتیک مراجعه نمود.

  • ابتلا به سرطان پستان یا حداقل دو وابسته نزدیک مبتلا به سرطان پستان در هر سنی

تمامی این افراد نیاز به درمان و مراقبت های خاصی دارند و در تمام عمر خود مستعد بروز این بیماری هستند. پس در نتیجه باید مشاوره ژنتیک برود.

در مشاوره ژنتیک به بررسی یک خانوداه پرداخته می شود تا با کمک علم ژنتیک بیماری های مرتبط را بتوان پیدا نمود.

انجام تمامی آزمایشات نیاز به صرف کردن وقت برای تشخیص های دقیق تر و درمان دارد.

انجام مشاوره ژنتیک برای همه افراد مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. فقط برای افرادی که سابقه بیماری های خاص در خانواده یشان وجود دارد و باعث شده است تا فرد را نگران کند از طرف پزشک به مشاور ژنتیک ارجاع می شود.

  • ابتلا به سرطان پستان در حداقل دو وابسته نزدیک مبتلا به سرطان پانکراس، سرطان تهاجمی پروستات
  • ابتلا به سرطان پستان اولیه در دو کانون متفاوت و در یک یا هر دو پستان
  • ابتلا به سرطان پستان در کمتر از 60 سال
  • نژاد های مختلف

که با توجه به نژاد و قومیت ممکن است، بعضی از بیماری ها حالتی اپیدمی داشته باشد و همه افرادی که در این قوم و نژاد قرار دارند، به بیماری مشخصی مبتلا باشند.

 سرطان پانکراس و یا پروستات

افرادی که در خانواده خود و یا اقوام نزدیک به این بیماری مبتلا هستند و یا سم ابتلا به این بیماری های زیر 40 سالگی است حتما به مشاور ژنتیک مراجعه شود.

برای بررسی های بهتر ممکن است لازم باشد که تمامی و یا بخشی از یک خانواده برای انجام مشاوره ژنتیک و آزمایشات ژنتیک درگیر شوند. همچنین ممکن است مدت زمان زیادی را برای انجام این آزمایشات نیاز داشت. پس در نتیجه در تمامی مراحل انجام مشاوره ژنتیک و آزمایشات باید صبور بوده و متخصصان نهایت همکاری را نمود. زیرا بعد از گذشت این پروسه، می توان علت بیماری را پیدا کرد و اقدامات درمانی را شروع نمود.

برای دریافت مشاوره ژنتیک می توانید به آزمایشگاه ژنتیک ژن و سل  مراجعه نموده تا تمامی مراحل را زیر نظر بهترین متخصصان ژنتیک و مشاوران در این حوزه بگذرانید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =

تماس با ما