درمانگاه ژنتیک پزشکی ژنوسل » مقالات » دیستروفی ماهیچه ای 
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

دیستروفی ماهیچه ای 

اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیستروفی ماهیچه ای 

 

مقدمه

دیستروفی ماهیچه ای از جمله بیماری هایی است که می توان گفت نادر است اما این روز ها در کشور مان تعداد چندین هزار نفر را به خود مبتلا کرده است.

در این بیماری زیر گروه و شاخه های مختلفی وجود دارد که سبب می شود  انواع مختلفی پیدا کند. همین امر شرایط را پیچده تر کرده و سبب دشوار شدن مراحل درمانی برای هر کدام از انواع می کند.

در ادامه بر آنیم که توضیحاتی ابتدایی در خصوص دیستروفی ماهیچه ای داشته باشیم و در بخشی مجزا علائم آن را نیز شرح خواهیم داد.

 

بیماری دیستروفی ماهیچه ای

این بیماری که زمینه های ژنتیکی دارد از بدو تولد با افراد همراه است و در طول زمان و به مرور سبب تشدید علائم این بیماری در افراد می شود.

واقعیت این است که این بیماری سبب می شود که افراد ضعف عضلات و ماهیچه ای جدی را تجربه کنند. به طوری که کودکان مبتلا به این بیماری نمی توانند راه بروند و در بزرگسانی نیز باید از بسیاری از ابزرا آلات برای حرکت کردن استفاده کنند.

ویلچر و یا کمک گرفتن از دیگران تنها راه هایی است که می تواند به آن ها کمک کند.

در موارد شدید مبتلایان در حالت فلجی محض هستند و حتی کوچکترین اقدامات حرکتی خودشان را نیز نمی توانند انجام دهند.

علائم بیماری دیستروفی ماهیچه ای

مهم ترین نشانه هایی که برای بیماری دیستروفی ماهیچه ای می توان نام برد از این قرار است:

  • احساس ضعف عضلانی؛ در واقع عضلات به شدت ضعیف هستند و موجب می شوند که توان نگه داری و تحمل وزن بدن را نداشته باشند. از این رو کودکان زمانی که بلند می شوند سریعا زمین می خورند و یا این که در هنگام بلند شدن مجبور هستند که دست هایشان را به پا تکیه دهند و بلند شوند.
  • عدم تعادل در راه رفتن؛ افراد زمانی که راه می روند تعادل کافی را ندارند و موجب می شود تلو تلو خوران راه بروند.
  • عدم توانایی در راه رفتن و بلند شدن؛ در موارد شدید دیستروفی ماهیچه ای به فلج محض می انجامد و توانایی بلند شدن و راه رفتن به طور کلی از بین می رود.

 

علت دیستروفی عضلانی

مشاهده شده است که آمار قابل توجهی از مبتلایان به این بیماری حاصل ازدواج فامیلی بوده اند.

بنابراین می توان گفت علت این بیماری ریشه در عوامل ژنتیکی دارد. از این رو گفته می شود که کسانی که به لحاظ سلولی زمینه های ژنتیکی و ارثی را داشته باشند می توانند در شرایط خاص و استرس زا سبب نمودار شدن این بیماری شوند.

در حالت کلی دو عامل مهم وجود دارد که موجب می شود مشکلات و  بیماری ها در افراد مختلف شعله ور شوند:

  • زمینه های ژنتیکی
  • استرس

در واقع در برخی از افراد بسیاری از بیماری ها به طور ژنتیکی در آن ها وجود داشته است و به مرور زمان این بیماری ها بروز پیدا می کند. از مهم ترین عواملی که سبب می شود شدت بروز و ظهور بیماری های ژنتیکی افزایش پیدا کند استرس است.

از این رو مهم ترین توصیه هایی که برای افراد ارائه می شود کنترل شرایط استرس زا و دوری از آن هاست.

 

درمان دیستروفی ماهیچه ای

واقعیت این است که روش درمان قطعی و کامل برای این بیماری وجود ندارد. اما این روز ها در کشور های توسعه یافته از روش های درمانی و دارو هایی استفاده می کنند که تا حد زیادی روند پیشروی این بیماری را کنترل می کند و از سوی دیگر نیز مشاهده شده است که این بیماری را حتی توانسته اند بهبود بخشند.

اما در کشورمان هزینه های درمانی این بیماری بسیار بالاست. تمامی روش هایی که اثر گذاری بالایی دارند هنوز به کشور ما وارد نشده است و کسانی که به کشور های دیگر مهاجرت کرده اند با هزینه های شخصی برای درمان خود اقدام کرده اند.

زیرا که در ایران هیچ گونه حمایتی از سوی شرکت های بیمه ای انجام نمی شود.

 

نتیجه گیری

بنابر تمامی اطلاعاتی که در این نوشتار آمد مهم ترین نکته ای که می توان گقت این است که تا حد قابل توجهی مبتلایان به این بیماری در شرایط حساس و  دشواری هستند.  خانواده های این بیماران علاوه بر اینکه از لحاظ روحی آسیب دیده اند از جهت اقتصادی نیز فشارهای سنگینی را متحمل می شوند.

اما راه گریزی در این زمینه وجود ندارد و باید صبوری کنیم تا زمانی که هزینه های درمانی تحت حمایت بیمه ها قرار گیرد و به علاوه این که روش های درمانی موفق وارد کشورمان شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هفت =

تماس با ما