مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تب مدیترانه ای

تب مدیترانه ای

آیا تا به حال اسم تب مدیترانه ای را شنیده اید ؟

آیا میدانید در ایران نیز تب مدیترانه ای شیوع دارد ؟

آشنایی با بیماری تب مدیترانه ای شاید برای شما نیز مفید باشد گرچه این بیماری به ندرت در افراد مشاهده می شود در این مقاله سعی شده علائم و درمان تب مدیترانه ای ، بررسی شود .

بیماری مدیترانه ای یا FMF چیست ؟

بیماری مدیترانه یک بیماری ژنتیکی به صورت التهاب است . این بیماری در منطقه مدیترانه و خاورمیانه شیوع دارد که به همین نام شهرت یافته است . این بیماری در کشور ایران نیز دیده شده است گرچه بصورت نادر می باشد . به طور میانگین از هر 3000 نفر یک نفر مبتلا می شود . بیشترین میزان ابتلا در قسمت ترک نشین بوده لذا در افراد ساکن اردبیل ، آذربایجان بیشتر دیده شده است .

تب مدیترانه ای

تب مدیترانه ای

علائم بیماری تب مدیترانه ای

این بیماری جزو بیماری هایی است که ممکن است تشخیص آن به سختی انجام شود زیرا معمولا علائم مشابه بیماری های دیگر را دارد مانند بیماری های تب دار دیگر از جمله عفونت های تنفسی و گوارشی . اما با تکرار تب و همین طور وجود نداشتن علائم دیگر بیماری های تنفسی و گوارشی ، ظن بیماری های دیگر از جمله بیماری تب مدیترانه ای ایجاد می شود . این بیماری با درد در قسمت های مختلف مانند شکم ، مفصل ها و قفسه سینه همراه است .

چگونگی ایجاد بیماری

این بیماری کاملا ارثی بوده و به هیچ وجه بین فرد انتقال پیدا نمی کند و مسری نسیت . ارثی بودن این بیماری موجب نمی شود که فرد ازدواج نکند و یا بچه دار نشود زیرا باعث آسیب رسیدن به جنین نمی شود .

آزمایش ژنتیک

این آزمایش می تواند به تشخیص درست و بهنگام بیماری کمک کند و با پی بردن به بیماری ، راه های درمانی مناسب تجویز شود . شروع به موقع دوره های درمانی می تواند در کنترل آن بسیار تاثیر گذار باشد .

درمان بیماری تب مدیترانه ای

درمان در این بیماران نقش مهمی دارد زیرا افراد اگر به موقع تحت درمان قرار نگیرند عارضه آمیلوئیدوز در آن ها رخ می دهد . این مشکل باعث ایجاد رسوب در اندام های انسان مانند کلیه ، قلب و روده می شود که ممکن است این اعضا را از کار بیاندازد .

با درمان به موقع می توانید از ابتلا به بیماری آمیلوئیدوز جلوگیری کنید و مدت دفعات حمله را کنترل نمایید . این حملات را می توان پیشگیری و درمان کرد . منظور از این درمان پیشگیری از تب و عارضه خطرناک آمیلوئیدوز است و هنوز هیچ دارویی را برای درمان صد در صدی آن نمی توان معرفی کرد .

مرکز ژنتیک پزشکی و تشخیص مولکولی ژن و سل یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در شهرک غرب است و شما عزیزان میتوانید از طریق راههای ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

شماره تماس آزمایشگاه ژنتیک ژن و سل :۸۸۶۹۶۹۵۱ – ۸۸۵۶۳۰۴۷

info@geneocell.com

صفحه اینستاگرام

نتیجه گیری

بیماری مدیترانه ای جزو بیماری های نادری است که در صورت وجود می تواند به افراد آسیب جدی وارد کند و زندگی وی را تحت شعاع قرار دهد . شما می توانید با مراجعه به مرکز ژنتیک مراحل تشخیص بیماری را پسری نمایید و دوره درمانی را سرعا آغاز نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

تماس با ما