درمانگاه ژنتیک پزشکی ژنوسل » متفرقه » آزمایش ژنتیک قبل تولد
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آزمایش ژنتیک قبل تولد

آزمایش ژنتیک قبل تولد

آیا آزمایش های ژنتیکی راهی برای درمان سندروم های ژنتیکی و عقب ماندگی است؟

شنیدن جمله آزمایش ژنتیک قبل از تولد بیشتر ما را یاد ازدواج های فامیلی و کودکانی که به دلیل یکسری اختلالات در ژنتیکشان دچار سندروم های ژنتیکی شده اند می اندازد، اما آزمایش ژنتیک فراتر از این موضوعات است و شما با اندکی گفتگو و مشاوره از متخصصین ژنتیک قبل از تولد نوزاد خود می توانید  از بیماری هایی که در آینده خطر ابتلا به آن را دارد جلوگیری کنید و در حقیقفت آینده نسل بعد از خودتان را نیز تا حدودی که می توانید تضمین کنید.

ترس از مراجعه و پیگیری به مشاوره ژنتیکی برای چیست؟

بزرگترین ترسی که زوج ها را ترغیب به نرفتن و آزمایش ندادن می کند ترس از منع ازدواج است باید بگیم که این موضوع بسیار نادر است و حتی در بیشتر مواقع زوج ها برای درمان و راه های پیشگیری از مشکلات ژنتیکی کمک می شوند و منع از ازدواجی در کار نیست، پس با خیالی راحت و فکری آسوده نزد پزشک متخصص ژنتیک بروید و باهاشون مشورت کنید.

آزمایش ژنتیک جنین

بطور کلی زمانی که حرف ازآزمایش ژنتیک می شود منظورمان چیست؟ آزمایش ژنتیک وضعیت و شرایط افراد را در جهت شناسایی ابتلا به بیماری ها و حالت های وراثتی و ژنتیکی بررسی می کند، با مرور زمان و به روز شدن علم و تکنولوژی محققان توانستند ژن های ناقص و حتی کمبودهای که در بعضی از ژن ها به صورت وراثتی وجود د ارد را نیز بدست بیاورند و براستی که این بزرگترن گام بشر برای کم کردن بیماری ها در نسل های بعد از خودش است.

شاید بدانید که مشکل های ژنتیکی بعد از تولد دیگر راه حلی برای درمان و رسیدگی ندارد  و تنها راه حل موجود این است که شما قبل از ازدواج از مشاوران و متخصصان ژنتیک مشورت بگیرید و فرزند خودتان را نسبت به هرگونه بیماری که مربوط به کمبود و نقص ژن ها می شود را ایمن کنید، اگر جزو اون دسته افرادی هستید که بسیار نگران حال آینده کودکانتان هستید بهتر است قبل از ازدواج برای مشاوره با متخصصین ژنتیک مشورت کنید.

 

تشخیص قبل از تولد بیماریهای ژنتیکی

یکی از مهمترین مسائلی که در بحث ژنتیک مطرح می شود همین تشخیص بیماری ها و نواقص در والدین قبل از تولد فرزندان می باشد که شما براحتی با یک مشاوره در کوتاه ترین زمان ممکن از متخصصین ژنتیک می توانید اندکی از ژن های ناقصتان را بررسی کنید و با پیشگیری هایی که خود متخصصین ژنتیک بعد از مشاهده نتایج آزمایشات شما در نظر می گیرند قبل از متولد شدن نوزادتان از بروز بیماری هایش پیشگیری کنید.

مشاوره ژنتیکی چیست؟

اولین گام در آزمایش های ژنتیکی تشخیص بیماری ها و نواقص است که با گرفتن آزمایش و بررسی کمبود های دو طرف و بیماری های احتمالی از بستگان هر دو طرف شروع می شود و پس از بررسی های متعدد به سراغ راه های درمانی آن می روند به یاد داشته باشید که با آگاهی از بیماری های ژنتیکی خود می توانید بهتر و آسوده تر زندگی کنید. اما نکته ایی دیگر که قابل تعمل است این است که شما با این آزمایش ها شانس ابتلا به بیماری های ژنتیکی را نیز بررسی می کنید و این خودآگاهی بسیار موثر در شیوه زندگی شما است، اما اگر شما دارای یکی از بیماری های ژنتیکی هستید در نهایت با مشاوره در کنار متخصصین روانشناس حالتان بهتر می شود و نقص و بیماری احتمالی خود را می پذیرید.

چه مواردی نیاز است تا ما قبل از بارداری به متخصص ژنتیک مراجعه کنیم؟

 

  • سن خانم ها بالای 35 سال باشد.
  • نتایج غیر طبیعی در آزمایشات قبل بارداری
  • افرادی که در بستگان خود بیماری هایی نظیر سرطان، سندروم های ژنتیکی و عقب ماندگی های ذهنی داشتند.
  • زنانی که 2 بار سقط جنین داشتند.
  • اختلالات نازایی
  • سابقه ازدواج فامیلی یا قصد ازدواج فامیلی
  • تکرار برخی بیماری ها
  • ناشنوایی یا نابینایی

هدف از آزمایش ژنتیک قبل تولد

  • شناخت و برررسی بهتر بیماری های ژنتیکی و کشف راه های درمانی
  • متوقف کردن بیماری با شناخت سریع و به موقع
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دوازده =

تماس با ما